Google AdSense

Google AdSense Nedir ? Google Adsense nasıl çalışır?

15 yıldan uzun süredir AdSense yayıncısıyım ve bu gönderide, AdSense'e nasıl başlayacağınızı açıklayacağım

Google Adsense nedir ve nasıl çalışır? AdSense gelirinizi nasıl artırabilirsiniz? Adsense’den geçimini sağlayabilir misin ? Google Adsense’e yeni başlayanlar için kılavuzumuzu okuyun ve Adsense’i web sitenizde veya blogunuzda nasıl kullanmaya başlayabileceğinizi öğrenin.

15 yıldan uzun süredir AdSense yayıncısıyım ve bu gönderide, AdSense’e nasıl başlayacağınızı açıklayacağım ve size AdSense platformunu kullanarak para kazanmak için gerekenlere ilişkin bir genel bakış sunacağım.

Aşağıdaki konular ele alınacaktır:

 • Google Adsense nedir?
 • Google Adsense nasıl çalışır?
 • Adsense ile ne kadar para kazanabilirsiniz?
 • AdSense gelirinizi nasıl artırabilirsiniz?
 • AdSense tarafından kabul edilme şansınızı nasıl artırabilirsiniz?
 • Adsense’den para kazanabilir misin?

Google Adsense nedir?

Google AdSense, içeriğe dayalı olarak alakalı reklamlar görüntüleyerek web sitesi sahiplerinin web sitelerinden para kazanmalarına yardımcı olan bir reklamcılık platformudur. Adsense yayıncıları tıklama maliyetinin %68’ini ve Google’ın %32’sini alır.

AdSense hakkında bilmeniz gerekenler?

Google’a aittir ve Google’ın gelirinin büyük bir bölümünü oluşturur.

Adsense reklamları, Google Adsense programına katılan web sitelerinde gösterilir (bunlara Adsense Yayıncıları denir).

Adsense, yayıncılar, yani bir web sitesi olan ve Google Ads’i göstermek isteyenler için bir platformdur. Reklam verenler yani Google’da ürün veya hizmetlerinin reklamını yapmak isteyenler için sistem Google Ads’dir.

Adsense reklamları masaüstü, mobil ve tablet dahil tüm cihazlarda gösterilir.

Adsense, EPC (tıklama başına kazanç) ve TBM (tıklama başına maliyet) ile çalışır. Yayıncılar, web sitelerinde görünen reklamlara yapılan tıklamalar için ödeme alır.

Şu anda (Aralık 2019), Adsense yayıncıları tıklama maliyetinin %68’ini ve Google %32’sini alıyor. Bu, bir reklamveren reklamlarına yapılan her tıklama için 1 ABD Doları öderse, AdSense yayıncısının 0,68 ABD Doları ve Google 0,32 ABD Doları alacağı anlamına gelir.

Google Adsense yönergelerini karşılayan bir web sitesine sahip olan herkes (18 yaş üstü) programa katılabilir.

Adsense’in hiçbir nedenle ihlal edilmemesi gereken katı kuralları vardır. Kuralları bilmek ve bunlara uymak bir AdSense yayıncısı olarak sizin sorumluluğunuzdadır.

Adsense, masaüstü web siteleri, videolar, oyunlar, mobil uygulamalar ve daha fazlası için uygun bir dizi ürüne sahiptir.

Adsense reklamları, metin ve resimler dahil olmak üzere bir dizi biçim ve boyuta sahip olabilir.

Adsense yayıncılarına Google tarafından aylık olarak ödeme yapılır.

Google Adsense nasıl çalışır?

Artık AdSense’in ne olduğu hakkında daha iyi bir fikre sahip olduğunuza göre, AdSense’i nasıl kullanmaya başlayacağınızı görelim. İşlemin iki adımı vardır: Bir AdSense hesabı oluşturun, web sitenizde reklam göstermeye başlayın ve reklamlarınıza yapılan tıklamalar için ödeme alın.

AdSense Hesabı Nasıl Oluşturulur

1. Adım – Google AdSense ile Hesap Oluşturun

İlk adım, Google AdSense web sitesine gitmek ve bir hesap oluşturmaktır. AdSense hesabınız, Gmail’e, youtube’a vb. giriş yapmak için kullandığınıza benzer bir Google Hesabı ile ilişkilendirilmiştir.

Adım 2 – Web sitenize Adsense reklamları ekleyin

Programa kabul edilmeden önce Google’ın web sitenizin AdSense yönergelerine uyup uymadığını kontrol etmesi gerekir. Bu adımı geçmek için, Google tarayıcısının web sitenizin içeriğine erişebilmesi için sitenize AdSense kodunu eklemeniz gerekir.

Bu çok önemli bir adım çünkü aşağıda göreceğimiz gibi başvurunuzun kabul edilmeyebileceği durumlar olabilir.

Bu adım sırasında ve tamamen onaylanana kadar, AdSense reklamları web sitenize gösterilmez, ancak varsayılan olarak gizlenirler. Başvurunuz kabul edilirse reklamlar gösterilmeye başlayacak ve tıklamalar için ödeme alacaksınız.

AdSense yayıncısı olarak kabul edildikten sonra AdSense’i istediğiniz herhangi bir web sitesinde çalıştırabileceğiniz için (elbette herhangi bir AdSense kuralını ihlal etmemesi koşuluyla) bunun bir seferlik bir süreç olduğunu unutmayın.

3. Adım – Ödeme bilgilerinizi ayarlayın

Başvuru sürecindeki sonraki ve son işlem, ödeme bilgilerinizin eklenmesi ve ay sonunda ve minimum 100$ eşiğini geçtikten sonra ödeme alabilmenizdir.

Adsense’den herhangi bir para almadan önce, Google’ın size bir onay kodu içeren bir zarf göndererek posta adresinizi doğrulayacağını lütfen unutmayın; bu nedenle, posta adresiniz için verdiğiniz ayrıntıların doğru olduğundan emin olun.

Sitenizde Reklam Görüntülemeye Başlayın

Programa kabul edildikten sonraki adım, AdSense kodunu web sitenize eklemektir. Bu, yukarıdakiyle aynı adımdır, ancak artık hesabınız doğrulandığına göre, reklamların nerede görünmesini istediğinizi seçebilirsiniz.

İki seçeneğiniz var: Google’ın reklamların ne zaman ve nerede gösterileceğine karar vermesine veya reklamların tam olarak gösterileceği yerleri seçmesine izin verin.

Google Yer Reklamlarını Sizin Yerinize Bırakın (Otomatik Reklamlar)

Bu seçeneği seçerseniz, tek yapmanız gereken AdSense kodunu web sitenize (bir kez) eklemektir ve Google, reklamları otomatik olarak mümkün olan en iyi yerlerde gösterecektir. Şu anda web sitenize reklam eklemek için önerilen yöntem budur.

 • Google AdSense Otomatik Reklamları

Kodu Al’ı  tıklayın ve Google Ads’ü göstermek istediğiniz sayfalardaki <HEAD> etiketlerinde verilen komut dosyasını kopyalayın.

Özel Reklam Birimleri Oluşturun

Otomatik Reklamlarla gitmek istemiyorsanız, diğer seçenek özel reklam birimleri oluşturmak ve kodu, reklamların sitenizde görünmesini istediğiniz yerlere tam olarak eklemektir.

Reklam birimine göre tıklayın ve ne tür reklam birimleri oluşturulacağını seçin.

 • Google AdSense Özel Reklamları

Bir reklam birimi oluştururken boyutu (örneğin duyarlı reklamlar, 336×280), türü (metin ve görüntülü reklamlar, eşleşen içerik, yazı içi reklamlar, feed içi reklamlar), stili (metin ve kenarlık renkleri) ve daha sonra, web sitenizde belirli reklamın görünmesini istediğiniz yere eklemeniz için size bir kod (javascript) verilecektir.

Sağlanan alanda Google, 1 veya daha fazla reklam göstermeye karar verebilir.

Sayfa başına kaç tane AdSense reklamı gösterebilirsiniz?

Geçmişte, sayfa başına en fazla 3 AdSense birimi göstermenize izin veriliyordu, ancak bu kural artık geçerli değil. Kullanıcı deneyimini etkilememek kaydıyla, sayfa başına sahip olduğunuz kadar reklam gösterebilirsiniz.

Reklamlarımı nereye yerleştirmeliyim?

Genel kural, reklamları, herhangi bir AdSense veya google web yöneticisi kalite yönergesini ihlal etmeden ziyaretçilerinizin görebileceği yerlere yerleştirmektir .

Bu basit kuralları kullanabilirsiniz:

 • 1 reklam birimini ekranın üst kısmına web sitesinin ana içeriğine yerleştirin (kenar çubuğunda değil)
 • Kenar çubuğuna 1 reklam birimi yerleştirin. 160×600, kenar çubuğuna yerleştirmek için çok iyidir
 • Sayfanızın veya makalenizin sonuna 1 reklam birimi yerleştirin (tercihen ana içerik alanına)

Reklam Yerleştirmeyle İlgili Adsense Yönergeleri

Google, web sitemde ne tür reklamların gösterileceğine nasıl karar verir?

Bir reklam gösterilmeden önce dikkate alınan birçok faktör olduğundan, bu soruyu yanıtlaması kolay bir soru değildir. Google’ın içeriğinizle alakalı ve kullanıcılarınız için ilgi çekici reklamlar göstermeye çalışacağını varsayabilirsiniz.

Bir reklamın (veya reklam grubunun) gösterilmesini engellemek isterseniz, bunu AdSense hesabınızdaki “Reklamlara İzin Ver ve Reklamları Engelle”yi ziyaret ederek yapabilirsiniz.

Adsense ile ne kadar para kazanabilirsiniz?

Özetle, AdSense’ten ne kadar para kazanacağınız şunlara bağlıdır:

 • Web sitenizin aldığı trafik miktarı
 • Trafik türü
 • Nişinizdeki reklamverenlerin sayısı
 • Web sitenizde sahip olduğunuz içeriğin türü
 • AdSense reklamlarınızın konumu

AdSense gelirinizi nasıl artırabilirsiniz?

AdSense’i çalıştırdıktan sonra, kazancınızı en üst düzeye çıkarmak için yapabileceğiniz birkaç şey vardır.

Google adsense gelirlerinizi arttırmanın bir çok farklı yolları vardır.  Peki bunlar nelerdir

 • Sitenize gelen ziyaretçi sayısı
 • Sitenize giren ziyaretçinin sayfanızda uzun kalması ve gezinmesi
 • Google adsense reklam yerleşimleri

AdSense tarafından kabul edilme şansınızı nasıl artırabilirsiniz?

Adsense forumuna bir göz atarsanız , Adsense programına katılma başvurularının reddedildiğinden şikayet eden birçok kişi var.

En yaygın nedenler şunlardır:

 • Web sitesi Adsense yönergelerini ihlal ediyordu
 • Web sitesinde az içerik var
 • Web sitesinde orijinal içerik yoktu
 • Web sitesinde yalnızca yinelenen içerik vardı
 • Alan adının yeni olması

AdSense’e kabul edilme şansınızı artırmak için şu basit kuralları izleyin:

 • Web sitenizin çok fazla içeriğe sahip olduğundan emin olun (Google tarafından dizine eklenen birkaç sayfa)
 • İçeriğinizin benzersiz ve orijinal olduğundan emin olun (diğer web sitelerinden kopyalanmadı)
 • Sayfalarınızın metin içeriğine sahip olduğundan emin olun (yalnızca resimler ve videolar değil)
 • Test AdSense kodunu tüm sayfalarınıza yerleştirdiğinizden ve ekranın üst kısmında reklam birimleriniz olduğundan emin olun.
 • Web siteniz 3 aydan daha eskiyse, AdSense hesabı için başvurmayın (bu, Adsense’in resmi bir kuralı değildir, benim tavsiyemdir). Bazı ülkelerde (Hindistan, Pakistan, Orta Doğu) Adsense’e kabul edilmeden önce alan adınızın en az 6 aylık olmasını beklemeniz gerekebilir.

Google AdSense para kazanma

Adsense’in sunduğu başarı hikayelerine bakarsanız, yalnızca Adsense’den yaşayan insanları (Web sitesi sahipleri) görürsünüz. Yani sorunun cevabı Evet, geçiminizi Adsense’den sağlayabilirsiniz AMA 15+ yıllık çevrimiçi çalışma deneyimim bana buna güvenmememi söylüyor.

Bunun nedeni güvenilir bir platform olmaması değil, AdSense’ten para kazanmak için çok fazla trafiğe ihtiyaç duymanız ve bu hiçbir şekilde garanti edilemez.

Şu anda Google’dan çok fazla trafik alabilirsiniz, ancak sıralama algoritmasında yapılan bir değişiklikten sonra trafiğiniz düşer ve gelirinizin büyük bir bölümünü kaybedersiniz.

Yukarıdakiler, herhangi bir kuralı ihlal etmeye ve Google’ı kandırmaya çalıştığınız için değil, çevrimiçi rekabet o kadar büyük olduğu için olabilir ki, mevcut sıralamanızın sonsuza kadar aynı konumlarda kalacağından %100 emin olamazsınız.

Sonuç ve Nihai düşünceler

Adsense internetten para kazanmanın harika bir yoludur. Kullanımı kolaydır, güvenilirdir ve diğer platformlardan daha iyi çalışır. Adsense, size farklı tür ve boyutlarda reklam birimleri oluşturma ve bunları web sitenize ekleme fırsatı vererek çalışır. Google, karmaşık bir algoritma kullanarak bu alanı içeriğinizle ve hedef kitlenizle alakalı reklamlarla doldurur.

Birisi web sitenizde görünen reklamlara tıkladığında, gelirin büyük bir kısmını alırsınız. Kurulumu ve kullanımı kolay olsa da, reklam konumlarınızı ve ayarlarınızı değiştirerek gelirinizi artırmak için yapabileceğiniz birçok şey vardır.

Bir AdSense hesabınız yoksa, ilk adım programa başvurmak ve programa kabul edilmek ve ardından bir gün Google Adsense başarı öykülerinde de yer alacağınızı ummaktır!

AdSense’in nasıl çalıştığıyla ilgili başka sorularınız varsa yorumlarda bize bildirin.

Bu gönderiyi derecelendir
[Total: 1 Average: 5]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu