Google Analytics
Trend

Google Analytics 4 ‘e(GA4) Eksiksiz Bir Google Analytics Turu

Google Analytics 4 Nedir, Google Analytics nedir nasıl kullanılır?,Google Analytics 4 (GA4) burada ve harekete geçmeye hazır. Aslında, GA4 burada ve devralmaya hazır.Duymuş olabileceğiniz gibi, mevcut Google Analytics platformu Universal Analytics (UA), Temmuz 2023’ten itibaren artık veri toplamayacaktır. O zaman için tek seçeneğiniz GA4’e geçiş yapmak olacaktır.

Google Analytics 4 ‘e(GA4)

Ama neden? Bu neden gerekli? Ve işinizi nasıl etkileyecek? Google Analytics’in geçmişini, UA ve GA4 arasındaki farkları ve ayrıca bu değişiklikte gezinmenize yardımcı olacak birçok artı ve eksiyi, ipucu ve püf noktalarını öğrenmek için okumaya devam edin. Ama eğer isterseniz ”Google Analytics Nasıl Kurulur” makalemize göz atabilirsiniz.

Google Analytics’in Tarihçesi

Google Analytics 4 Nedir,SEO meraklıları için 2005’teki Urchin’den 2020’de Google Analytics 4’e kadar olan zaman çizelgesi burada.

2005: Google, Urchin adlı bir platformu satın aldı . Urchin, günlük dosyalarının tek veri kaynağımız olduğu bir zamanda günlük dosyalarını “güzelleştirmek” ve onları daha lezzetli hale getirmek için kullanıldı.

2006: Google, platformu yeniden tasarladı ve Google Analytics olarak markalaştırdı.

2012: Google Analytics durduruldu ve yerini Universal Analytics aldı . Universal Analytics, kullanıcıların platformlar arası, cihaza özel izlemeyi izlemesine ve özel boyutlar ve metrikler oluşturmasına olanak tanır. Uygulamalar ve mobil tarama giderek daha popüler hale geldiğinden ve markaların bunun için optimize etmenin bir yoluna ihtiyacı olduğundan bu gerekliydi.

2018: Avrupa, Genel Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR) olarak adlandırılan veri gizliliği ve güvenliği yasalarını yürürlüğe koydu . Bu yasalar Avrupa vatandaşlarını yalnızca Avrupa’da değil, sitenin barındırıldığı ülkeden bağımsız olarak göz attıkları herhangi bir sitede de korur.

GDPR’de belirlenen veri standartları, aslında Google Analytics’in Fransa’da yasa dışı sayılmasına neden oluyor ve milyonlarca işletmeyi platformu kullanmaktan dolayı para cezasına çarptırılma riskiyle karşı karşıya bırakıyor. Kısa bir süre sonra Yeni Zelanda, Japonya, Brezilya, Kaliforniya ve diğer birçok ülke/bölge kendi gizlilik yasalarını yürürlüğe koyuyor. Daha fazla yasanın geçmesiyle, Google’ın verilerini toplama, depolama ve taşıma yöntemlerinde bir değişiklik yapması gerekiyor.

Ekim 2020: Gizlilik ve güvenlikle ilgili artan endişeler nedeniyle Google, Google Analytics 4’ü kullanıma sundu. GA4, verileriniz üzerinde daha fazla kontrol sağlamak için birçok yerleşik özellik ve araca sahiptir. Google, GA4’ün gizlilik için oluşturulduğunu söyleyecek kadar ileri gitti .

Mart 2022: Google , 1 Temmuz 2023’ten itibaren Universal Analytics’in yeni veri toplamayı durduracağını, yani GA4’e geçmeniz gerekeceğini duyurdu.

NOT: Bu geçiş bir yıl daha olmayacak olsa da, verilerinizin UA’dan GA4’e taşınmayacağını unutmamak önemlidir. Dolayısıyla, bir yıllık geçmiş verilere sahip olmak istiyorsanız, en iyi seçeneğiniz şimdi GA4’e geçmektir.

Peki GA4 ve UA arasındaki farklar nelerdir? Çok var. Onlara parça parça bakalım.

UA vs GA4: Veri toplama ve gizlilik

Her şeyden önce, kullanıcı verileri ve veri kaynakları açısından UA ve GA4 arasındaki farkları burada bulabilirsiniz.

Mahremiyet

  • IP adresi yok. GA4’teki en dikkate değer değişiklik , IP adreslerinin artık toplanmaması veya saklanmamasıdır . Universal Analytics’te, fiziksel olarak girip anonimleştirmediğiniz sürece IP adreslerini görebiliyordunuz. Bu, kullanıcı verilerini korumak için yapılan birçok değişikliğin ilkidir.
  • Yöneticilerin herhangi bir kullanıcının/kullanıcıların isteği üzerine verileri silmesine olanak tanıyan daha kolay veri silme .
  • Veri saklama seçenekleri , GA4’ün kullanıcıya özel verileri ne kadar süreyle depolayabileceğini seçmenize olanak tanır. Varsayılan olarak süre iki aydır, ancak isterseniz 14 aya kadar uzatabilirsiniz. (Bunun sadece 14 ay boyunca verilere erişiminiz olacağı anlamına gelmediğini, sadece 14 ay sonra kullanıcıya özel verileri kaybettiğiniz anlamına geldiğini belirtmek gerekir.)
  • Ülkeye göre konuma özel verileri ve reklam kişiselleştirme verilerini kapatma seçenekleri .

Yeni çok kanallı ortam için Veri Akışları

Veri toplama farklılıkları yalnızca veri gizliliği ve güvenlik nedenleriyle değil, aynı zamanda tam kullanıcı yolculuğunun daha iyi anlaşılması için de yararlıdır.

Universal 2012’de piyasaya sürüldü. Şu anda insanların %45’inin akıllı telefonları vardı , App Store’da 540.000 uygulama vardı ve e-ticarete 225,5 milyar dolar harcandı . Ayrıca hala geleneksel bir pazarlama hunisini, farkındalık, ilgi, arzu ve eylem öğretiyorduk. Bu huni, yalnızca yeni müşterilerin edinilmesine odaklandı ve elde tutmayı gerçekten ele almadı .

Karşılaştırıldığında, 2021’in başında insanların %85’inin akıllı telefonları vardı , App Store’da 4,5 milyon uygulama vardı ve 2019’da e-ticarete 578,50 milyar dolar harcandı. Ah, bir de bunun gibi çok az “mobil web sitesi” kaldı. Google, mobil öncelikli dizine eklemeyi zaten kullanıma sunmuştu .

Tüm bu değişikliklerle birlikte pazarlama çarkının tanıtımını gördük . Bu volan, müşterileri elde tutmaya ve müşterileri destekçilere dönüştürmeye daha fazla önem verir.

GA4’ün yeni kullanıcı yolculuğunu ele almanın ilk yollarından biri Veri Akışlarının kullanılmasıdır .

Veri Akışları, bilgi toplayan ve bunları Google Analytics mülkünüze gönderen kaynaktır. GA4’te, mülk başına birden çok veri akışınız olabilir . Bu, iki web siteniz varsa veya bir web siteniz ve bir uygulamanız varsa, kullanıcılarınızın mülklerinizle nasıl etkileşimde bulunduğunu tek bir yerden görebileceğiniz anlamına gelir.

UA ve GA4: Veriler ve raporlar

Universal Analytics ve Google Analytics 4’te bulunan bilgileri karşılaştırdığınızda, aslında pek bir şey değişmemiş. GA4’ün kullanıcılar hakkında daha fazla bilgisi varmış gibi görünebilir, ancak UA aynı bilgilere sahiptir, sadece “Kitle” sekmesinin altına gizlenmiştir.

Buradaki en büyük fark, “etkileşim” ve “para kazanma” ile ilgili dilin yanı sıra “elde tutma”nın eklenmesidir.

  • Etkileşim, davranışın yerini almıştır, ancak dönüşümlerle ilgili ek raporlarla (önceden “hedefler” olarak biliniyordu) aynı şeylerin çoğunu kapsar.
  • Para kazanma ise bu makalenin ilerleyen kısımlarında ele alacağımız yeni bir canavar.

Şimdi, daha önce de değindiğimiz gibi , son 10 yılda müşterileri elde tutmak ve onları savunucuya dönüştürmek için bir ilgi arttı . Google, önemini yansıtmak için Yaşam Döngüsü raporuna saklama raporlarını açıkça koydu. GA4’ün bu bölümü şu anda seyrek olsa da, önümüzdeki yıllarda güncellemeler göreceğimizi tahmin edebiliyorum.

Kullanıcılar ve trafik

Bildiğiniz gibi, kullanıcı sitenize gelen bir kişidir. Bir kere telefonlarından, üç kere bilgisayarlarından girseler yine aynı kullanıcı olurlar. Trafik ise oturumları ifade eder.

GA4’te, kullanıcı edinme ve trafik edinme iki farklı rapora bölünmüştür.

Bu, hem kullanıcılar hem de oturumlar için ayrı edinme boyutlarıyla sonuçlandı, bu nedenle raporlar oluştururken hangisini seçtiğinizden emin olun.

Davranış ve etkileşim metrikleri

Universal Analytics’te davranış metrikleri hemen hemen her rapora dahil edildi. Bu metrikler hemen çıkma oranını, sayfaları/oturumu ve ortalama oturum süresini içeriyordu.

Google Analytics 4, bu metrikleri yeni “etkileşim” metrikleriyle değiştirmiştir. Bu yeni metrikler, Google’ın çok nazik bir şekilde şu şekilde tanımladığı “etkileşimli oturumlara” dayanmaktadır: 10 saniyeden uzun süren veya bir dönüşüm etkinliği olan ya da iki veya daha fazla ekran veya sayfa görüntülenen oturumlar.

Metrikler şunları içerir:

  • Etkileşimli oturumlar
  • Nişan oranı
  • Kullanıcı başına etkileşimli oturumlar
  • Ortalama etkileşim süresi

 Artık hemen çıkma oranı yok!

Para kazanma

Para kazanma raporları, eski “dönüşümler” raporlarının yerini aldı. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, 2021’deki para kazanmanın 2012’deki para kazanmadan çok farklı görünmesidir.

Geleneksel olarak konuşursak, para kazanma bir şekilde e-ticaretle sınırlıydı. Ancak günümüzde para kazanma, reklam gelirini, uygulama içi satışları veya e-ticareti içerebilir. GA4’te para kazanma raporları, tüm gelir akışlarını hesaba katar.

Olumsuz tarafı, sitenizde doğrudan parasal değeri olan hiçbir şeyi izlemiyorsanız, GA4’ün bu bölümünün tamamı işe yaramaz.

Bu bir hayal kırıklığı çünkü UA’da dönüşüm raporları yalnızca paraya odaklanmamıştı. Ayrıca parasal olmayan dönüşümleri ve bu dönüşümlerin ardındaki ilişkilendirmeyi de dikkate aldılar.

Oturum tabanlı veriler ve olay tabanlı veriler

Universal Analytics, oturuma dayalı veriler topladı. Her oturum farklı “isabet türlerinden” oluşuyordu. Bu isabet türleri arasında sayfa isabetleri, e-ticaret isabetleri, sosyal etkileşim isabetleri vb. bulunur. Buna karşılık, GA4 olay tabanlı bir platformdur, yani her şey bir olay olarak kabul edilir. İlk ziyaret? Etkinlik. Sayfa görünümü? Etkinlik. Liste devam ediyor.

Şimdi bu değişiklik harika çünkü bize insanların mülklerimizi nasıl kullandığı hakkında daha fazla bilgi veriyor. Dezavantajı, aynı zamanda iki veri kümesinin (UA & GA4) birlikte iyi oynamadığı anlamına gelmesidir…

İşte bu yüzden UA’dan GA4’e geçerken sıfırdan başlarsınız.

Etkinlik ve dönüşüm oluşturma

Olaylar yalnızca farklı şekilde ele alınmakla kalmaz, aynı zamanda GA’ya da farklı şekilde aktarılır. Yukarıdaki şemada da görebileceğiniz gibi, eylem, kategori ve etiket günleri geride kaldı. GA4’te parametrelere, gelişmiş ölçüme ve platform içi olay oluşturmaya sahibiz.

Veri Akışınızı kurduğunuzda, sayfa görüntülemelerini, indirmeleri, giden tıklamaları, video etkileşimini ve kaydırmaları toplayan gelişmiş ölçümü açma seçeneğiniz olacaktır. Gelişmiş ölçümü açık tutarsanız, tüm bu olaylar otomatik olarak toplanacaktır! Ekstra çalışmaya gerek yok.

Toplanmasını istediğiniz ancak gelişmiş ölçüm kapsamına girmeyen bir olay varsa, koşulları ve parametreleri kullanarak bunu doğrudan GA4 platformunda ayarlayabilirsiniz. Parametreler, kullanıcı veya kullanıcı eylemi hakkında bağlam sağlayan olaylarla birlikte gönderilen bilgi parçalarıdır.

Bir etkinlik topladığınızda, bir geçiş düğmesini tıklayarak bunu bir dönüşüm olarak işaretleme seçeneğiniz vardır – artık “Hedef” kurulumu yok!

Google Analytics 4’te artırılmış işlevsellik

İlk kurulumunuz sırasında, “özellik” ayarlarında size sunulan tüm seçenekleri ele aldığınızdan emin olmak isteyeceksiniz. Birçoğunu zaten ele aldık, ancak hepsini kontrol etmenizi şiddetle tavsiye ederim.

Ürün Bağlantıları

Mülk ayarları altındaki son seçeneklerden biri Ürün Bağlantısıdır. Google ürünleriyle Ürün Bağlantısı özelliğini daha önce, belki Search Console veya Google Ads aracılığıyla kullanmış olabilirsiniz. Temel olarak tek yaptığı, farklı Google Ürünleri arasındaki verileri bağlamaktır, mevcut platformlar dışında GA4’te Ürün Bağlantısı ile gerçek bir fark yoktur.

GA4’te artık Google Merchant Center, Google Optimize ve BigQuery’ye yerel olarak ve ücretsiz olarak bağlanma seçeneğiniz var!

Mevcut özelleştirmeler

Google Analytics 4’ün belki de en az anlaşılan özelliği, platformu ihtiyaçlarınızı karşılayacak şekilde özelleştirebilmesidir.

UA’da olduğu gibi GA4’te yalnızca özel raporlar oluşturamazsınız, aynı zamanda bu raporları doğrudan navigasyonunuza ekleyebilirsiniz. Bu doğru, artık platformun ayrı bir bölümüne gitmek zorunda değilsiniz! GA4’te yeni bir rapor oluşturmak istiyorsanız, bunu Raporlar navigasyonunda herhangi bir yere koyabilirsiniz.

Diğer özelleştirme seçenekleri, Kitaplık kullanılarak ikincil gezinmede koleksiyonların ve konuların adının değiştirilmesini içerir .

Google Analytics 4 Geşifler

GA4’teki Keşifleri kullanarak pano benzeri raporlar oluşturabilirsiniz. Exporations’ın Universal’in özel panolarının ve Data Studio’nun kullanıcı arayüzünün aşk çocuğu olduğunu söylemeyi seviyorum.

Makine öğrenimi yetenekleri

Universal Analytics ile makine öğrenimi araçlarının kullanıma sunulduğunu görmeye başladık. İnsanların verilerindeki eğilimleri ve aykırı değerleri bulmasına yardımcı olmak için 2018’de içgörüler kullanıma sunuldu. Zaman geçtikçe, makine öğrenimi daha karmaşık hale geldi ve kullanıcıların bilgileri hızlı bir şekilde bulmanın bir yolu olarak arama çubuğunda “soru sormalarına” izin verdi.

GA4 piyasaya sürüldüğünde, platforma her zamankinden daha fazla içgörü kazandırıldı. Platform genelinde yalnızca içgörüler mevcut ve vurgulanmakla kalmıyor, aynı zamanda yeni makine öğrenimi araçları da tanıtıldı!

Anomali tespiti

Daha önce içgörüler için ayrılmış olan anormallik algılama, artık çoğu çizgi grafiğinde kullanılabilir. Bu araç, verilerinizdeki istatistiksel farklılıkları bir bakışta belirlemek için son derece yararlıdır. Anormallik algılamanın çalışması için Google’ın tahmine dayalı modeller oluşturmak için yeterli geçmiş verisine sahip olması gerekir. Bu da bir sonraki yeni araca yol açar: tahmine dayalı analitik!

Tahmine dayalı analitik

Önceden, birisi tahmine dayalı analitiklere erişmek isterse, başka bir araç için ödeme yapmak veya bunları kendileri oluşturmak zorundaydı. Ama artık yok! GA4, YBD, kayıp olasılığı, olası alıcılar, olası en çok harcama yapanlar, olası satın almalar, satın alma olasılığı ve daha fazlası için tahmine dayalı analitik getirdi.

Attribution

Son birkaç yıldır Google, araçları üzerinde çalışıyor. Universal Analytics’in kullanıma sunulmasıyla birlikte, çok kanallı huni araçlarını kullanıma sundu. Ardından, Aralık 2019’da, kullanıcıların ilişkilendirme ve dönüştürme ile ilgili bir grup araca erişmesine izin veren İlişkilendirme Projesi aracını kullanıma sundu.

Şimdi GA4’te, birincil gezinmede “Reklamcılık” adlı bir bölüm görüyoruz. GA4’ün bu bölümüne tıkladıktan sonra, İlişkilendirme Projelerindeki tüm aynı araçları bulacağız. Buna dönüşüm yolları, dönüşüme kadar geçen süre, model karşılaştırma aracı ve dönüşüme kadar temas noktaları dahildir.

Ancak, GA4’te göreceğiniz tek nitelik araçlar değildir. Google, geçtiğimiz birkaç ay içinde tüm kullanıcıların Google’ın veriye dayalı ilişkilendirme modeline erişim elde ettiğini duyurdu . Bu kullanıma sunulduğunda, tüm GA4 özellikleri, bu modeli varsayılan dönüşüm modelleri olarak kullanacak şekilde değiştirildi, oysa UA hala son tıklamaya güveniyor.

Öğrenecek çok şey var

İşte olay: GA4’ü gerçekten anlamaya yeni başlıyoruz. Ve diğer tüm Google ürünleri gibi, her gün değişiyor! GA4’te öğrenecek ve keşfedecek daha çok şey var ve bu süreç herkes için farklı görünecek.

GA3 veya GA4 kullanmalı mıyım?

GA4 durumunda, hem web hem de uygulama verileri aynı şemayı kullanır. GA3 durumunda ise durum böyle değildir. Bu nedenle GA4, GA3’ten çok daha sağlam ve güvenilir cihazlar arası ve platformlar arası izleme sağlar .

GA4'te Google Analytics kodu nerede?

Google Analytics’i açın. ‘Yönetici’ sekmesini tıklayın. Soldaki sütunda, İzleme Bilgileri’ni tıklayın. ‘İzleme Kodu’nu tıklayın Kodunuz burada mevcut olacak. Universal Analytics kullanıcıları için kodlar “UA” ile başlar.

GA4’ü Google Analytics’te nasıl kullanırım?

GA4'e ihtiyacım var mı?

Peki GA4 tam olarak nedir ve geçiş yapmalı mısınız? İnsanların çoğunluğu için kısa cevap hayır. En azından, tamamen değil. Ancak, hem web sitesi hem de uygulaması olan büyük bir küresel markaysanız, bunu bir an önce yol haritanıza eklemelisiniz .

Neden GA4 kullanmalıyım?

GA4 olay tabanlıdır. Bir kullanıcı bir siteye döndüğünde yeni bir oturum oluşturmak yerine GA4, tamamladıkları tüm olayları kaydeder. Bu , Google’ın kullanıcıları daha doğru bir şekilde tekilleştirmesine olanak tanır ve yalnızca kullanıcıların oraya ulaşmasını önemsemek yerine, kullanıcıların sitenizde gerçekte ne yaptığını vurgular .

GA4 ve UA arasındaki fark nedir?

Universal Analytics, çoğu raporda Toplam Kullanıcıları (Kullanıcılar olarak gösterilir) vurgularken, GA4, Etkin Kullanıcılara (Kullanıcılar olarak da gösterilir) odaklanır . Bu nedenle, Kullanıcılar terimi aynı görünse de, UA Toplam Kullanıcıları ve GA4 Aktif Kullanıcıları kullandığından, bu metrik için hesaplama UA ve GA4 arasında farklıdır.

GA4, Universal Analytics'ten daha mı iyi?

Universal Analytics ile GA4 arasındaki en büyük fark, kullandıkları ölçüm modelidir . Universal Analytics, oturumlara ve sayfa görüntülemelerine dayalı bir ölçüm modeli kullanır. Oturum, belirli bir zaman diliminde gerçekleşen bir web sitesi ile bir grup kullanıcı etkileşimidir
Bu gönderiyi derecelendir
[Total: 0 Average: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu