YouTube AdSense

YouTube İle AdSense’den Para Kazanma

Kendiniz için ekstra bir gelir akışı oluşturmak ister misiniz? ”YouTube AdSense para kazanma”,işte Başlamanın en kolay yolu, YouTube videolarınızdan AdSense reklamlarıyla para kazanmaktır.

En iyi YouTuber’lar , çoğu videolarında gösterilen Google AdSense reklamlarından gelen, yılda 29,5 milyon dolara kadar kazanıyor .

Kulübe katılmak istiyorsanız, belirli YouTube gereksinimlerini karşılamanız, ortaklık programına başvurmanız ve kendi AdSense hesabınızı oluşturmanız gerekir.

Bu makalede, gereksinimler, en iyi uygulamalar ve ne kadar kazanmayı bekleyebileceğiniz dahil olmak üzere YouTube’da AdSense’ten para kazanmaya başlamak için yapmanız gereken her şeyi açıklayacağız.

Youtube Adsense Hesabı Nedir

Reklam verenlere reklam alanları satmanıza olanak tanıyan, yayıncılar için Google’ın resmi reklamcılık platformudur.

Not: 2020 yılına kadar bir YouTube İş Ortağı olmanız ve bunların videolarınızda görünmesi için aktif olarak reklamlardan para kazanmayı seçmeniz gerekiyordu. Ancak Google, hizmet şartlarını değiştirdi ve artık bunun için ödeme almasanız bile videolarda sık sık reklam gösterecek .

Yani şimdi, yaptığı tek gerçek fark, reklamlar aracılığıyla ödeme alıyor olmanız veya yalnızca Google’ın kâr etmesidir. Neyse ki, gereksinimleri karşılamak o kadar da zor değil. Yani zaten büyük bir kitleniz varsa, pastadan payınızı almak için kayıt olabilirsiniz.

YouTube videolarının büyük bir hayranıysanız, platformda bulunan farklı reklam türlerini zaten biliyor olabilirsiniz, ancak hemen özetleyelim.

AdSense aracılığıyla gösterilen farklı YouTube reklam türleri

YouTube’da para kazanmanıza yardımcı olan iki ana reklam biçimi vardır: bunun gibi banner tabanlı görüntülü reklamlar:

Youtube Adsense

Ve bunun gibi tam ekran yer paylaşımlı video reklamlar:

Video ana biçim olduğundan, tampon reklamlar olarak adlandırılan atlanamayan altı saniyelik reklamlar ve altı saniye sonra atlayabileceğiniz daha uzun reklamlar dahil olmak üzere birçok video reklam türü vardır.

Videolarınızda gösterilen reklam türleri YouTube kazançlarını etkiler. Diğer dijital reklam platformlarında olduğu gibi, belirli kitleler için arz ve talep – ve dolayısıyla fiyatlar – önemli ölçüde farklılık gösterir. Bunun kazanç potansiyelinizi nasıl etkileyebileceğini daha sonraki bir bölümde ele alıyoruz.

Google AdSense YouTube gereksinimleri: YouTube İş Ortağı Programına Katılma

YouTube içeriğinizden para kazanmaya başlamak için uygunluğa ve atlamanız gereken halkalara daha yakından bakalım.

youtube partner
youtube partner

YouTube videolarınız için Google AdSense’i kullanmaya başlamak için YouTube İş Ortağı programına katılmanız gerekir.

Başvurmaya uygun olmak için kanalınızın aşağıdaki gereksinimleri karşılaması gerekir:

 • YouTube İş Ortağı programının kullanıma sunulduğu bir ülkede yaşıyor olmalısınız
 • Kanalınızın son 12 ayda 4.000’den fazla geçerli genel izlenme saatine sahip olması gerekir
 • Kanalınızın 1.000’den fazla abonesi olmalıdır
 • Kanalınızı geçerli bir Google AdSense hesabına bağlamanız gerekir

YouTube stüdyosunda kanalınız için para kazanma bölümüne giderek kanalınızın uygun olup olmadığını kontrol edebilirsiniz .

Uygun değilseniz, gereksinimleri karşıladığınızda sizi e-posta ile bilgilendirmeyi teklif eden bir bildirim düğmesi gösterir.

Uygunsanız, YouTube İş Ortağı Programı kayıt sürecini bu sayfadan başlatabilirsiniz.

İnceleme süreci — YouTube İş Ortağı olmaya uygun olamayabileceğiniz diğer nedenler

Kanalınız tüm gereksinimleri karşıladıktan sonra YouTube İş Ortağı olmak için başvurabilirsiniz ancak olmanız garanti edilmez.

İnceleme sırasında Google, içeriğinizin para kazanma için uygun olup olmadığını kontrol eder.

Genel olarak bu, içeriğinizin orijinal olduğu ve tüm kitleler için uygun olduğu anlamına gelir.

Reddetmenin diğer bir yaygın nedeni de “içeriğin yeniden kullanılması“dır. Bu, video yapımcılarının diğer YouTube videolarından, filmlerinden veya TV şovlarından klipler aldıkları ve bunları noktaları göstermek ve hatta videolarının çoğunu oluşturmak için kullandıkları zamandır.

Tee Blend adlı bir kanalı olan küçük bir YouTuber’da bu sorun vardı. YouTube ekibi, para kazanma isteğini üç kez reddetti.

YouTube İş Ortağı ekibi bu gibi sorunları manuel olarak kontrol ettiğinden inceleme süreci bir ayı bulabilir.

Aşağıdaki para kazanmaya uygun videolar bölümümüzde YouTube’un “çoğu kitleye uygun içeriği” nasıl tanımladığını ele alacağız.

Google AdSense Hesabı nasıl oluşturulur ve YouTube kanalınıza nasıl bağlanır

Yapmanız gereken ilk şey, bir Google AdSense hesabı oluşturmaktır . Halihazırda bir YouTube kanalınız veya Gmail’iniz varsa, bir Google hesabınız vardır.

Oturum açmanız ve bulunduğunuz ülke ve web sitenizin URL’si gibi bazı ek bilgileri doldurmanız yeterlidir (“Henüz bir sitem yok” kutusunu da işaretleyebilirsiniz).

Kişi veya işletme olmanıza bakılmaksızın iş adresinizi de girin ve Google’ın şartlar ve koşullarını kabul edin.

Zaten bir Google Ads hesabınız varsa ve bunu kullanıp kullanamayacağınızı merak ediyorsanız, yapamazsınız. Google Ads, reklamverenler için bir platform iken, Google AdSense yayıncılar, yani içerik oluşturucular içindir. Bunlar, Google’ın reklam işinin farklı yönlerini ele alan iki farklı platformdur.

Uygun olduğunuzda YouTube İş Ortağı Programı başvurusunu başlatın

YouTube kanalınız 1.000’den fazla abone ve 4.000’den fazla herkese açık izleme saati gereksinimini karşılıyor mu ?

Eğer öyleyse, bir sonraki adıma hazırsınız. “Şimdi Başvur” düğmesini tıklayın.

İkinci adım, Google AdSense hesabınızı YouTube kanalınıza bağlamaktır.

Zaten bir Google Adsense hesabınız olduğunu belirtin.

Profilinizdeki son ayrıntıları doldurun, Google AdSense sizi tekrar YouTube hesabınıza yönlendirecektir. YouTube AdSense bağlantısı başarılı olduysa, aşağıdaki mesajı görmelisiniz:

İnceleme süreci genellikle yaklaşık iki ila üç gün sürer, ancak bazı durumlarda iki hafta kadar sürebilir.

Şimdiye kadar takip ettiyseniz, başvurunuzda iyi şanslar! Kanalınız gereksinimleri tam olarak karşılamıyorsa 1.000 ve daha fazla aboneye ulaşmanıza yardımcı olacak birkaç ipucumuz var.

YouTube1.000 aboneye ulaşmak için en iyi 4 uygulama

YouTube kanalınızı yerden kaldırmak için mücadele ediyor musunuz? Marka bilinirliği olmayan küçük bir işletmeyseniz, bir kitleyi çekmek zor olabilir.

Ne de olsa, işletmenizi daha büyük bütçelere sahip sayısız, genellikle daha büyük rakipler arasında öne çıkaracak benzersiz bir açı bulmalısınız.

Ancak bu, tamamen umutsuz olduğunuz anlamına gelmez. YouTube kariyerinize başlamanıza yardımcı olabilecek en iyi dört uygulamanın kısa bir listesini derledik.

1. Kitlenizle aktif olarak etkileşim kurun

YouTube’da bir kitleyi çekmek, yalnızca yaptığınız videolarla ilgili değildir. Aynı zamanda o kitleyle olan ilişkiniz hakkında da.

İlk hayranlara (ve hatta kötüleyenlere) nasıl davrandığınız, YouTube abonelerinizin büyümesini önemli ölçüde etkileyebilir.

Her videoda yalnızca birkaç yorum alsanız bile, her zaman kitlenizle etkileşime geçmelisiniz.

Örneğin, gelişmekte olan YouTuber Greg Preece’nin videolarındaki hemen hemen her yoruma nasıl yanıt verdiğine bakın.

Yorumların, YouTube’un diğer izleyicilere bir video önerirken dikkate aldığı çok önemli bir sinyal olduğunu anlıyor. Yorumlarla doğrudan etkileşim kurarak, izleyicileri gelecekteki videolar hakkında yorum yapmaya ve düşüncelerini paylaşmaya teşvik ediyor.

Ayrıca, birisiyle gerçekten sohbet etmekten daha iyi bir yol var mı?

2. Alanınızdaki başarılı içerik oluşturucuları taklit edin (ancak kopyalamayın)

Etkili YouTube fikirleri bulmak zor olabilir. Çoğu içerik oluşturucu, bazen aylar ve yüzlerce video süren uzun deneme yanılma süreçlerinden geçer. Ama sıfırdan başlamak zorunda değilsin.

Kitlenizin ilgisini çekmeyen videolar yapmak için aylar harcamak istemiyorsanız, umutsuzluğa kapılmayın. Bir kısayol var.

Alanınızdaki önde gelen içerik oluşturucuları belirleyin ve hangi videolarının en çok ilgi gördüğünü görün. Bir YouTube kanalında videoları çoğu görüntülemeye göre sıralayabilirsiniz, bu da bunu basit bir alıştırma haline getirir.

Kategorinizdeki en iyi içerik oluşturucuları bulmak için geniş konu anahtar kelimeleri arayın ve en iyi videoları keşfedin. Ardından, önerilen videolar bölümünde yüksek izlenme sayısı olan videolara özellikle dikkat edin.

Bunları kopyalamayın, ilham almak için bu videolara bakın.

3. Mevcut ilgiye sahip konuların “arkası”

YouTube’a yeni başlıyorsanız, kimse YouTube videonuzu veya kanalınızı bulmak için elinden geleni yapmaz. Bu sadece acı bir gerçek.

O yüzden oturup seyirci beklemeyin. Bunun yerine, niş alanınızdaki, insanları zaten ilgilendiren konular hakkında videolar yapın. Herkesin evini ilk kez yenilerken karşılaşacağı sorunlar veya sorular gibi her daim yeşil içeriğe odaklanabilirsiniz.

Profesyonel bir SEO aracı ile anahtar kelime araştırması yapabilir veya bu tür sorulara Google’ın yol göstermesine izin verebilirsiniz. İlgili soruları ve aramaları keşfedin ve otomatik tamamlamanın, “ev yenileme” gibi genel konu anahtar kelimenizden aramanızı genişletmesine izin verin.

Ardından, videolarınız için YouTube SEO’sunu optimize ettiğinizden emin olun .

Küçük bir YouTube kanalı olarak en popüler konularda fark edilmek zor olabilir. En iyi strateji hızdan yararlanmaktır.

Google Trendler buradaki arkadaşınız. Her zaman öne çıkan ara konu başlıklarını araştırın (günlük e-posta uyarıları bile ayarlayabilirsiniz).

Örneğin, “ev yenileme şovlarının karanlık yüzü” konulu bir YouTube videosu kulağa harika bir fikir gibi geliyor.

Ayrıca YouTube trendlerinin nabzını tutmalı ve mümkün olan her yerde yararlanmalısınız.

4. Videolarınızı YouTube’un önerilen video algoritması için optimize edin

Önerilen videolar platformdaki tüm görüntülemelerin %70’inden fazlasını sağladığında yalnızca anahtar kelimelere odaklanmayın .

Şunlar için çaba gösterin:

 • Videonuzu öne çıkaran başlıklar ve küçük resimler oluşturun
 • Ortalama izlenme süresini iyileştirmek için hedef kitlenizi ilk dakikaya çekin
 • Daha uzun, derinlemesine videolar yapın (YouTube’un amacı, kullanıcıları mümkün olduğunca uzun süre platformda tutmaktır)

Moda dergisi GQ, ünlülerin ilk milyonlarını nasıl harcadıklarını anlatan dizisiyle bu konuda harika bir iş çıkarıyor.

Başlık, izleyicinin ilgisini çekiyor ve küçük resimlerde büyük miktarda nakit para veya ünlülerin saçma sapan satın alımları yer alıyor.

AdSense üzerinden para kazanmaya uygun video türleri nelerdir?

Hassas konuları kapsamayan, yetişkinlere uygun olmayan normal video içeriği, AdSense üzerinden para kazanmaya uygundur.

Google, bu tür içeriği reklamveren dostu olarak adlandırır . Bu, Google’ın hassas olduğunu düşündüğü temaların aksine, videoların para kazanma olasılığını ortadan kaldırıyor.

Bunlar şunları içerir:

 • Uygunsuz Dil
 • Şiddet
 • Yetişkin içerik
 • Şok edici içerik
 • Zararlı veya tehlikeli eylemler
 • Nefret ve aşağılayıcı içerik
 • Keyif verici uyuşturucular ve uyuşturucuyla ilgili içerik
 • Ateşli silahlarla ilgili içerik
 • Tartışmalı konular
 • Hassas olaylar
 • Dürüst olmayan davranışları etkinleştirme
 • Kışkırtıcı ve aşağılayıcı içerik
 • Tütünle ilgili içerik
 • Aile içeriğinde yetişkinlere uygun temalar

İçeriğiniz bu temalardan herhangi birini içeriyorsa, YouTube büyük paralar için hayallerinizi çabucak gerçekleştirecektir. Zaman geçtikçe reklamveren dostu içerik standartları konusunda daha katı hale geliyorlar.

“Uygunsuz dili” ne oluşturur?

Şeytanlaştırmanın en büyük nedenlerinden biri en basit olanıdır: uygunsuz dil. Ancak bu şu soruyu akla getiriyor: YouTube tam olarak hangi dili uygunsuz olarak değerlendiriyor?

Birkaç YouTuber olası şüphelilerin bir listesini oluşturmaya çalıştı :

Listedeki birçok kelime sadece küfürlü kelimeler veya harf yerine sayıları kullanarak filtrelerden kaçınmanın yolları. Ama aynı zamanda çok sayıda tartışmalı konu da görüyorsunuz.

Örneğin, 4Chan web sitesinden bahseden videoların para kazanma olasılığı oldukça yüksektir.

Para kazanma konusunda giderek katılaşan standartlar

Son birkaç yılda YouTube, içerik konusunda daha katı hale geldi ve en önde gelen YouTuber’ların bile videolarını aktif olarak şeytanlaştırdı.

Platformdaki en büyük video blogcularından biri olan Casey Neistat, zararsız görünseler bile videoları defalarca şeytanlaştırdı.

Sorunlardan biri, Google’ın “tartışmalı sorunlar” gibi şeyleri hayır-hayır listesine eklemesidir ki bu çok net değildir. Bunun gibi belirsiz bir dil, esasen YouTube’a hemen hemen her videoyu şeytanlaştırması için bir alan sağlıyor.

Yapabileceğiniz en iyi şey, bunun için Google’ın sözünü almak ve hiç kimseye saldırmayan veya tartışmalı konulara dokunmayan, kötü bir dil kullanmadan içerik oluşturmaktır.

YouTube’da AdSense ile milyon görüntüleme başına ne kadar para kazanıyorsunuz?

İçeriğinize ve videoların ne kadar uzun olduğuna bağlı olarak, videolarınızda bir milyon görüntüleme için birkaç yüz dolardan binlerce dolara kadar kazanabilirsiniz.

Burada geçerli olan iki ana faktörü keşfedelim: konularınız – ve buna bağlı olarak hedef kitleniz – ve videolarınızın ne kadar uzun olduğu.

Faktör 1: Video konularınız

Reklamverenler genellikle reklamlarının her 1.000 görüntülemesi için 4-10$ arasında değişen bir BGBM (1.000 görüntüleme başına maliyet) öderler, ancak fiyatlar kategoriden kategoriye çılgınca değişir – bazı kategoriler 0,10 USD BGBM kadar ucuz olabilir.

Örneğin, “fotoğraflar için nasıl poz verilir” konulu bir video, 2,3 milyon görüntüleme için 750 dolardan az reklam geliri elde etti .

Gadget’ları, uygulamaları, bilgisayarları ve daha fazlasını inceleyen bir teknoloji YouTuber’ı olan Jimmy, 2020’de videoları için çok daha yüksek bir BGBM aldı. Milyon görüntüleme başına ortalama 4.700 doların üzerinde veya 4.7 dolarlık bir BGBM aldı.

Ama daha da yükselebilir. Yakın tarihli bir canlı yayında , girişimci ve YouTuber Noah Kagan, kendisine 120.000’in altında görüntüleme için 3.832.36 dolar kazandıran popüler bir videonun kamera arkası verilerini paylaştı.

Bu, BGBM’sini 32,67 ABD doları gibi saçma bir seviyeye getiriyor. Şu anki oranda, bu videonun bir milyon görüntülemesi ona 32.000 doların üzerinde bir kazanç sağlayacaktır.

Bu örnekler, YouTube’un farklı kitlelerden gelen görüntülemelere ne kadar farklı değer verdiğini göstermektedir.

İzleyiciyi reklamverenler için az çok değerli kılan birkaç etken şunlardır:

 • Yer: Reklamverenler, Güneydoğu Asya’daki bir kitleye kıyasla ABD’deki bir hedef kitle için daha fazla ödemeye isteklidir.
 • İlgi Alanları: Reklamcılar, çevrimiçi para kazanma veya yazılım mühendisliği ile ilgili bir videodaki reklamlar için modadan daha fazla ödeme yapacaktır.
 • Yaş: Kitlenizin çoğu genç gençlerden oluşuyorsa, bu durum AdSense gelirinizi de etkileyebilir.

Video konularınız, kişiliğiniz ve sunum tarzınız hedef kitlenizi belirleyecektir.

İkinci ana faktör, videolarınızın ne kadar uzun olduğudur.

Faktör 2: Video süresi

Videonuzun uzunluğu, kaç reklam gösterileceğini etkiler ve bu da kazanç potansiyelinizi açıkça etkiler.

Bir reklamdan para kazanmak için video başına bir fırsat yerine, birden fazla elde edersiniz. Temel olarak, ortalama video uzunluğunuz ne kadar uzun olursa, ortalama video görüntülemeniz o kadar değerli olur.

Tabii ki, gerekli zaman yatırımı da katlanarak arttığı için azalan bir getiri noktası var. Bu nedenle, videoların uzunluğu, kalitesi ve hacmi arasında kanalınız için doğru dengeyi bulmanız gerekir.

YouTube kanalınızdan AdSense’den para kazanmanın diğer 4 yolu

3-4$ gibi yüksek kaliteli BGBM’ler bile mevcut abone sayınızla pek bir şey ifade etmezse endişelenmeyin. Kanalınızdan para kazanmak için tek seçeneğiniz AdSense değil.

Canlı akış ve süper sohbetler

YouTube sadece bir video paylaşım platformu değildir. Aynı zamanda, 2021 yılının ilk çeyreğinde izlenen 1,4 milyar saat canlı yayın ile dünyanın en büyük ikinci canlı yayın platformudur .

Kanalınızda para kazanılıyorsa, akış sırasında “süper sohbet” mesajları veya “süper çıkartmalar” alabilirsiniz. Sadık hayranlar bunu genellikle canlı yayıncıya soru sormak veya onları neşelendirmek için kullanır.

Hayranlar, süper sohbet başına 1–500 ABD Doları arasında bağış yapabilir. Google, her bağışın yaklaşık %30’unu tutar.

Süper sohbetleri etkinleştirmek, para kazanma sekmenizdeki “Süperler” bölümüne gidip “Etkinleştir” düğmesini tıklamak kadar kolaydır.

YouTube kanal üyelikleri

Ayrıca kanalınız için bir üyelik programı da oluşturabilirsiniz. Erken video erişimi, özel canlı yayınlar ve daha fazlası gibi özel avantajlar elde eden çeşitli “üyeler” katmanları oluşturabilirsiniz.

YouTube
YouTube

İçerik oluşturucular bu üyeliklerden (vergi ve ücretlerden sonra) %70 gelir payı alır.

Uygun olmak için YouTube İş Ortağı Programı’na dahil olmanın yanı sıra aşağıdaki gereksinimleri de karşılamanız gerekir:

 • Bir topluluk sayfasına ihtiyacınız var.
 • Kanalınız çocuklara yönelik olamaz.
 • Para kazanma özelliği kaldırılan çok sayıda videonuz olamaz.
 • Uygun bir ülkede olmalısınız.
 • Program için Google’ın kullanım şartlarını kabul etmeniz gerekir.

Özel sponsorluk anlaşmaları

YouTube’da biraz aktifseniz bile, muhtemelen daha önce aşağıdaki sponsorluk mesajlarından birini duymuşsunuzdur:

 • “Bu video, internette gizli ve güvenli bir şekilde gezinmenize yardımcı olabilecek SOME VPN tarafından desteklenmektedir . ”
 • “Raid: Shadow Legends bir mobil oyundur…..”

YouTube sponsorluğunun yaygın doğası bir şeyi kanıtlıyorsa, o da işe yaradıklarıdır. Daha küçük kanallara bile yayılıyorlar. Şirketler , 2020’de 2016’ya kıyasla %300 daha fazla mikro influencer işe aldı.

Ve bu senin için iyi bir haber. Birkaç bin aboneyle bile, kazançlı bir sponsor bulma konusunda gerçek bir şansınız var.

Ve şirketiniz için videolar yapıyorsanız, videolarda kendi ürünlerinizi tanıtabilirsiniz. Hedef kitlenizin sorunlarını çözmesine yardımcı olurken bunları kullanımda vurgulayın.

Bağlı pazarlama

Reklamların ötesinde ek gelir elde etmek için son yaklaşım, videolarınızda bağlı kuruluş ürünlerini tanıtmaktır.

Antrenmanla ilgili eğitici bir video yapıyorsanız, açıklama kısmına kullandığınız yoga matına veya serbest ağırlıklara bağlı kuruluş bağlantıları bırakabilirsiniz.

Doğru nişte, bağlı kuruluş pazarlaması , bir AdSense yayıncısı olarak reklam gelirinizin yanı sıra sağlıklı bir gelir akışına dönüşebilir.

Çözüm

YouTube kanalınızdan para kazanmanın tek yolu bu olmasa da, YouTube İş Ortağı Programı gereksinimlerini zaten karşılamış olmanız koşuluyla AdSense, en az ön çalışma gerektiren yöntemdir.

Ancak küçük işletmeler için 1.000 abonelik ilk kilometre taşını geçmek bile zor olabilir.

Bu gönderiyi derecelendir
[Total: 0 Average: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu