YouTube AdSense

Youtube Kanalı Açmak İçin Gerekenler

Youtube Kanalı Açmak, Youtube kanalı Nasıl açılır, Sıfırdan Youtube kanalı açma, ücretsiz,Google’ın sahip olduğu video ağı olan YouTube, bir milyardan fazla kullanıcıya (İnternetteki tüm insanların neredeyse üçte biri) sahiptir ve insanlar her gün YouTube’da yüz milyonlarca saat izlemekte ve milyarlarca görüntüleme elde etmektedir. Yalnızca mobil cihazlarda YouTube , ABD’deki herhangi bir kablolu ağdan daha fazla 18-34 ve 18-49 yaşındakilere ulaşıyor

Sıfırdan Youtube kanalı açma

Şaşırtıcı olan şu ki , ABD’deki küçük işletmelerin yalnızca %9’u YouTube’u aktif olarak kullanıyor ve benim önsezim bu rakamın dünya çapında da oldukça doğru olacağı yönünde.

Peki işletmeler neden sosyal medya stratejimizin bir parçası olarak YouTube’a yatırım yapmıyor ?

Kısacası, video üretmek bir blog yazısı veya bir görselden daha zor olduğu için.

Ya da en azından çoğumuzun sahip olduğu algı bu.

Gerçekte olsa da, video oluşturmak çok daha kolay ve ucuz hale geliyor. Bu , işletmeniz için YouTube’da büyük bir fırsat olduğu anlamına gelir .

YouTube’a başlamayı tartışıyorsanız veya biraz deneyip henüz ayaklarınızı bulamamışsanız, bu yazı tam size göre. Bu gönderi boyunca aşağıdakilere dalacağız:

 • Hesabınızı kurmanın temelleri
 • YouTube kanalı nasıl oluşturulur
 • Mükemmel kanal resmi nasıl oluşturulur?
 • Kanalınızı optimize etmek için en iyi ipuçları.

Başlamaya hazırmısın bir Youtube Kanalı açmak için? Hadi başlayalım.

YouTube kanalı nasıl oluşturulur

Google hesabınızı kullanarak bir YouTube kanalı oluşturma

Bir Google hesabınız varsa, YouTube içeriğini izleyebilir, paylaşabilir ve yorum yapabilirsiniz. Ancak, Google hesapları otomatik olarak YouTube kanalları oluşturmaz. Yine de yeni bir kanal kurmak basit ve hızlı bir işlemdir. Ayrıca : YouTube İle AdSense’den Para Kazanma  Makalemize bir göz atın.

1. YouTube’a gidin ve oturum açın

YouTube.com’a gidin ve sayfanın sağ üst köşesindeki “oturum aç”ı tıklayın:

Ardından, kanalınızın ilişkilendirilmesini istediğiniz Google hesabını kullanarak giriş yapın:

2. YouTube ayarlarınıza gidin

Ekranın sağ üst köşesinde, profil simgenize ve ardından “Bir kanal oluştur” seçeneğine tıklayın.

3. Kanalınızı oluşturun

Ardından, kişisel bir kanal oluşturma veya bir işletme veya başka bir ad kullanarak kanal oluşturma seçeneğine sahip olacaksınız. Bu örnekte, küçük işletmeler ve markalar için önerilen “Özel ad kullan” seçeneğini seçeceğiz:

Adınız veya özel bir adla bir YouTube kanalı oluşturma seçeneğiniz vardır.
Adınız veya özel bir adla bir YouTube kanalı oluşturma seçeneğiniz vardır.

Ardından, kanalınıza bir ad vereceksiniz.

YouTube kanalınız için bir ad oluşturma
YouTube kanalınız için bir ad oluşturma

 

Not: Bu adımda ayarlardan göreceğiniz gibi, yeni bir kanal adı oluşturmak, kendi ayarları ve YouTube geçmişi ile yeni bir Google hesabı da oluşturacaktır. Bu hesap, ana Google hesabınızda bulunur ve tamamen Google ayarlarından yönetilebilir. Bu yeni hesabı diğer YouTube videolarını beğenip yorum yapmak ve YouTube’a markanız olarak katılmak için kullanabileceğiniz için oldukça kullanışlıdır.

Bu adımdan sonra kanalınızı daha da özelleştirme şansınız olacak. Şunlar için seçenekler göreceksiniz:

 • Profil resmi yükleme
 • Kanalınızın açıklamasını ekleme
 • Sitelerinize bağlantılar ekleme – bu, bir web sitesine veya bloga özel bağlantılar ve ayrıca Instagram veya
 • Twitter’a sosyal bağlantılar içerebilir
YouTube kanalınız için diğer ayarlar – profil resmi, açıklama ve bağlantılar

Tebrikler! Yeni bir YouTube kanalı oluşturdunuz!

Ardından, tüm bilgileri dolduralım ve sayfanızın harika görünmesini sağlamak için bazı kanal resimleri oluşturalım ( sonraki bölüme atlamak için burayı tıklayın) .

Halihazırda bir Google hesabınız yoksa bir YouTube kanalı nasıl oluşturulur?

Önceden ayarlanmış bir Google hesabınız yoksa YouTube’a başlamadan önce bir tane oluşturmanız gerekir. Bunu yapmak için aşağıdaki adımları uygulamanız yeterlidir:

 1. YouTube.com’a gidin
 2. ‘Oturum Aç’ı tıklayın
 3. Şimdi, bir Google hesabı oluşturma seçeneğini seçin
 4. Google hesabınızı oluşturmak için adımları izleyin

Artık bir Google hesabı oluşturdunuz ve bir YouTube kanalı oluşturmak için yukarıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

YouTube kanal resmi nasıl oluşturulur?

YouTube kanal resmi, esasen YouTube’un Facebook kapak fotoğrafının versiyonudur . Kanal resmi, YouTube kanalınızda göze çarpan bir yerde bulunur; bu, herhangi bir YouTube kanalının kişiliğinizi veya markanızla ilgili daha fazlasını hedef kitlenizle paylaşmak için özelleştirilmiş resimler kullanmasının kesinlikle hayati önem taşıdığı anlamına gelir.

İşte Gary Vaynerchuk’un YouTube kanal resmine bir örnek :

Gary, konferanslarda topluluk önünde konuşması ve pazarlama ve iş kurma hakkında bildiği her şeyi dinleyicileriyle paylaşmasıyla tanınır. Bu, Gary’nin akış ortasında sunum yaparken görüntülendiği kapak fotoğrafına yansıyor. Kanal resmi aynı zamanda The Gary Vee Video Experience için bir tanıtım aracı olarak hizmet eder ve Pazartesi’den Cuma’ya yeni videoların ritmini güçlendirir.

İlham almak için birkaç örnek daha:

Khan Academy, kanal resmini markasını güçlendirmek, sloganından bahsetmek ve bazı eğlenceli karakterleri ve marka tasarımını göstermek için kullanır.

Tamam, artık kanal resminizin ne olabileceğine dair aklınızda bazı seçenekler olduğuna göre, en uygun YouTube kanal resminizi oluşturmak için bilmeniz gerekenler burada…

YouTube kanal resmi için mükemmel boyutlar

Kanal resminizle başlamak için en iyi yer, birden fazla cihazda çalışan optimum görüntü boyutudur . En iyi sonuçlar için YouTube , tek bir 2560 x 1440 piksel resim yüklemenizi önerir .

 • Minimum genişlik: 2048 X 1152 piksel. Bu, farklı cihazlarda görüntülendiğinde metin ve logoların kesilmemesinin garanti edildiği “güvenli alan”dır.
 • Maksimum genişlik: 2560 X 423 piksel. Bu, “güvenli alan”ın her zaman görünür olduğu anlamına gelir; kanal resminin her iki yanındaki alanlar, izleyicinin tarayıcı boyutuna bağlı olarak görünür.
 • Dosya boyutu: 6MB veya daha küçük önerilir.

YouTube’un bir iPhone kadar küçükten 60 inç TV kadar büyük bir ton farklı cihazda kullanılabildiğini belirtmek ilginçtir. TV’lerde kanal resmi, YouTube kanalınızdaki içeriğin arkasında, arka planda görünür. Masaüstü ve mobil cihazlarda, üst kısımda bir banner olarak görünür.

YouTube kanal resmi oluşturmaya yönelik araçlar ve ipuçları

Geçmişte YouTube, kanal resminiz için mükemmel düzeni ve bunun platformlarda nasıl görüneceğini belirlemenize yardımcı olmak için bir Kanal Resmi Şablonu sağladı. İşte şablonun bir önizlemesi:

Figma veya Photoshop gibi bir araç kullanarak kanal resminizi sıfırdan oluşturmak için yukarıda bahsettiğimiz ideal boyutları kesinlikle kullanabilirsiniz .

Günümüzde, kanal resminizle çalışmaya başlamanın en kolay yolu, Canva veya Adobe Spark gibi ücretsiz bir resim oluşturucuya atlamak . Bu araçlar, beğeninize göre hızla özelleştirebileceğiniz kullanıma hazır YouTube şablonlarına sahiptir.

Canva’daki kanal resmi şablonuna bir örnek:

Canva'da YouTube kanal resmi şablonu
Canva’da YouTube kanal resmi şablonu

YouTube kanal resmi için en iyi 2 ipucu

1. Tüm metin ve logoların “güvenli” alan içinde olduğundan emin olun

Metin ve logo güvenli alanı, YouTube kanal resmi şablonunun ortasındaki 1546 x 423 piksel alandır (yukarıdaki şablona bakın). Bu, kanalınız masaüstü ekranlarında görüntülendiğinde YouTube’da görüntülenecek alandır.

Geleneksel olarak, güvenli alanın dışındaki kısımlar, üst üste binen sosyal bağlantılar veya profil resimleri nedeniyle örtülme veya okunaksız olma riski taşır.

Marka bilinci oluşturma, metin, kısa açıklamalar ve önemli resimler gibi önemli bilgilerin her cihazda kanal resminizin bir parçası olarak her zaman görüntülenmesi için güvenli alan içinde olduğundan emin olun.

2. Kanal bağlantılarınızı düşünün

YouTube, kanalınıza bağlantılar eklemenizi sağlar ve bunlar, kanal resminizin üzerine yerleştirilmiş olarak sağ alt köşede görüntülenir. Örneğin, aşağıdaki kanal resminin sağ alt köşesine bakın:

Kanal resminizi oluştururken, bu bağlantıların kapladığı alanı düşünmek ve tasarımınızda bu alanı kaplayan önemli hiçbir şeyin (logolar gibi) olmadığından emin olmak önemlidir.

YouTube kanalınıza sanat nasıl eklenir

YouTube kanalınızı yeni oluşturuyorsanız, kanal resmi alanını (kanalınızın geri kalanıyla birlikte) fark edeceksiniz. YouTube kanalınıza resim eklemek ve diğer özelleştirmeleri yapmak için sağ üstteki Kanalı Özelleştir düğmesini tıklayın.

YouTube kanalı: Sıfırdan mı başlıyorsunuz? Kanalı Özelleştir düğmesini tıklayın

Bu bağlantıyı tıkladıktan sonra, değişiklik yapmak için profilinizin farklı bölümlerine tıklayabileceğiniz başka bir düzenleyici ekranına gideceksiniz.

Ortada “Kanal resmi ekle” için mavi bir düğme olmalıdır.

Bundan sonra, size kendi özel kanal resminizi yükleme seçeneği sunan bir açılır pencere göreceksiniz. Dilerseniz “Galeri”den YouTube’un şablonlarından birini kullanmayı veya fotoğraflarınızdan birini Google’dan yüklemeyi seçebilirsiniz.

Kırpmanın ayarlanması

Kanal resminizi yükledikten sonra YouTube size TV’de, masaüstünde ve mobil cihazlarda nasıl göründüğünün bir önizlemesini gösterir.

Masaüstü, TV ve mobil cihazlar için YouTube kanal resmi önizlemesi

Bu noktada, doğru şekilde hizalandığından emin olmak için resminizin kırpılmasını ayarlamak isteyebilirsiniz. Kırpma aracına “Kırpmayı ayarla” seçeneğine tıklayarak erişilebilir.

Bu kırpma ekranı, tasarımınızın çeşitli platformlarda nasıl görüneceğini kontrol etmek için çok kullanışlıdır. Kılavuzun ortasındaki net bölüm size mobil ve masaüstünde gösterilecek içeriği gösterir ve görüntünün geri kalanı TV’lerde gösterilecek görüntüyü gösterir.

YouTube kanalı resim düzenleyicisi: kırpma
YouTube kanalı resim düzenleyicisi: kırpma

Kapak resminizin görünümünden memnun kaldığınızda, “Seç”e tıklayın, kanal resminiz kanalınıza eklenecek ve kaydedilecektir.

Mevcut kanal resminizi değiştirme

Halihazırda bazı kanal resimleriniz varsa ve bunları güncellemek istiyorsanız kanal ana sayfanıza gidin. Buradan, farenizi kapak resminizin üzerine getirin ve sağ üst köşede küçük bir düzenleme düğmesinin göründüğünü fark edeceksiniz:

YouTube kanal resminizi nasıl değiştirirsiniz?
YouTube kanal resminizi nasıl değiştirirsiniz?

 

Bu simgeye tıkladıktan sonra kanal resminizi güncelleyebilirsiniz.

YouTube’daki bu video, kanal resminizi nasıl ekleyeceğinizi ve düzenleyeceğinizi de açıklıyor:

Youtube Kanal simgensi nasıl eklenir (profil resmi)

Her kanalda ayrıca bir profil simgesi / resmi için yer vardır. Bu, tüm YouTube sayfalarında videolarınızın ve kanalınızın yanında gösterilen simgedir. Buradaki anahtar, çok küçük çözünürlüklerde iyi görünecek bir şey seçmektir – birçok marka burada logolarını kullanmayı tercih eder.

Kanal simgeniz 800 x 800 piksel olmalı ve şu biçimlerden biri olmalıdır: JPG, GIF, BMP veya PNG dosyası (animasyonlu GIF’ler yok).

Kanal simgenizi güncellemek için kanal ana sayfanıza gidin ve düzenleme simgesinin göründüğünü görene kadar mevcut kanal simgenizin üzerine gelin. Bu simgeye tıkladığınızda yeni bir profil simgesi yükleyebilirsiniz.

YouTube Kanalınızı geliştirmenin 5 yolu

1. YouTube Açıklamanızı optimize edin

YouTube, markanız ve YouTube’da paylaştığınız içerik hakkında biraz yazmak için kanalınızda size bir alan sağlar. Açıklama 1.000 karakterle sınırlıdır, bu nedenle burada yaratıcı olmak için biraz yeriniz var.

Kanal açıklamanızdaki kopya yalnızca kanal sayfanızda görünmez. Arama motorları tarafından dizine eklenir ve ayrıca YouTube’da önerilen kanal kategorilerinde ve arama sonuçlarında öne çıkarılabilir. Açıklamanızın açılış satırlarına bazı alakalı anahtar kelimeler ve CTA’lar eklemek iyi bir taktiktir.

Ve özellikle ilk 100-150 karaktere dikkat edin. Açıklamanın nerede göründüğüne bağlı olarak, kalan metin kesilebilir.

İşte Vox’tan harika bir YouTube kanalı açıklaması örneği:

Vox’un Hakkında sekmesindeki YouTube açıklaması

2. YouTube Kanalınıza bağlantılar ekleyin

Bu gönderide daha önce kanal bağlantılarından kısaca bahsettik. Kanalınızın banner’ında en fazla beş bağlantı görüntülenebilir. İlk bağlantı genişletilmiş görünecek (aşağıdaki ekran görüntüsüne bakın) ve kalan bağlantılar simgeler olarak görünecektir.

MeUndies, YouTube banner'larında ana sayfalarına ve dört sosyal profile bağlantılar
MeUndies, YouTube banner’larında ana sayfalarına ve dört sosyal profile bağlantılar

 

Bu bağlantıları dört süper hızlı adımda nasıl ekleyeceğinizi sizinle paylaşmak isterim:

1. Kanalınızın ana sayfasındaki “Kanalı Özelleştir” düğmesini tıklayın.

2. Ardından, kapak resminizin hemen altında, sağ üst köşedeki dişli çark simgesini tıklayın.

3. Bir Kanal Ayarları ışık kutusunun göründüğünü göreceksiniz. Burada “Kanalınızın düzenini özelleştirin” etiketli seçeneği açmanız gerekir:

“Kanalınızın düzenini özelleştirin” seçeneğini açın.

3. Kanalınızda özelleştirmeleri etkinleştirdiğinize göre, kanal ana sayfanıza geri dönün ve artık kapak resminizdeki ayarlar menüsünün altında “Bağlantıları Düzenle” seçeneğini göreceksiniz.

YouTube kanal resminizdeki düzenle simgesinin üzerine geldiğinizde "Bağlantıları düzenle" görünür.
YouTube kanal resminizdeki düzenle simgesinin üzerine geldiğinizde “Bağlantıları düzenle” görünür.

 

4. “Bağlantıları Düzenle” seçeneğini tıkladığınızda kanalınızın “Hakkında” bölümüne yönlendirileceksiniz. Burada, bağlantı ekleme ve kapak resminiz üzerinde kaç tane görüntüleneceğini seçme seçeneğiniz olacak:

YouTube kanalınızda görüntülemek için en fazla beş bağlantı seçebilirsiniz.

3.YouTube Kanalınıza fragmanı ekleyin

Ziyaretçiler kanalınıza gelir gelmez, onlara kanalınızın kapsadığı içerik türlerinin ve neden abone olmak ve videolarınıza göz atmak isteyeceklerinin bir resmini vermek istersiniz. Bir kanal fragmanı bunu yapmanın mükemmel bir yoludur.

Kısa, öz bir kanal fragmanı, insanlara içeriğinizi tanıtmanın harika bir yolu olabilir. Bir kanal fragmanı başlar başlamaz dikkat çekmeli ve aynı zamanda YouTube’da oluşturduğunuz içerik türünü temsil etmelidir.

Kanal ana sayfanızda belirgin bir şekilde yer aldığından, bu videoya ekleyeceğiniz açıklama üzerinde düşünmek de önemlidir.

(Bu fragmanlar yalnızca henüz kanalınıza abone olmayan kişiler için görünür.)

Bu fragmanın kanal ana sayfanızda nerede göründüğüne buradan bir göz atın. Videonun solda ve başlık ve açıklamanın sağda nasıl göründüğüne dikkat edin. Bu bir sürü birinci sınıf gayrimenkul!

Kanal fragmanı, YouTube kanal sayfasında önemli bir konuma sahiptir.
Kanal fragmanı, YouTube kanal sayfasında önemli bir konuma sahiptir.

4. YouTube İletişim bilgilerinizi ekleyin (e-posta adresi)

YouTube’u bir işletme veya içerik oluşturucu olarak kullanıyorsanız, işinizle ilgilenen herkes için iletişim bilgilerinizin elinizin altında olması harika olabilir. YouTube, işle ilgili sorularınız için iletişim bilgilerinizi listelemeniz için her kanal profilinde bir bölüme sahiptir.

Bu, kanalınızın “Hakkında” bölümünün altında bulunabilir. Bulmak için kanal ana sayfanıza gidin, navigasyondan “Hakkında”yı tıklayın ve ardından “Ayrıntılar”a gidin. Burada e-posta adresinizi paylaşma seçeneğini göreceksiniz:

E-posta adresinizi eklemek, hayranların ve müşterilerin size ulaşması için harika bir yol olabilir

Okuduğunuz için teşekkürler. Bir YouTube kanalının nasıl oluşturulacağına dalmak çok eğlenceliydi ve umarım bu gönderiden bir veya iki ipucu almışsınızdır. Kendinize ait bir YouTube kanalı oluşturuyorsanız veya halihazırda bir YouTube kanalınız varsa, aşağıdaki yorumlarda sizden haber almayı ve deneyiminizden bir şeyler öğrenmeyi çok isterim.

YouTube kanalı açmak ücretli mi?

Youtube kanalı açmak tamamen ücretsiz olup herhangi bir şekilde ücret ödemeniz gerekmemektedir. Youtube’da Google hesabınızın üzerinden oturum açtıktan sonra sol üst köşede yer alan “kanal oluştur” seçeneğine tıklayın. Burada karşınıza bir marka hesap bölümü gelecektir. Kanalınızın adını bu noktaya giriş yapmalısınız.

Parasız YouTube kanalı nasıl açılır?

Bilgisayar veya mobil site üzerinden YouTube’da oturum açın. Profil resminiz. Kanal oluştur’u tıklayın. Kanal oluşturmanız istenir. Google Hesabınızın adını ve fotoğrafını kontrol edip onaylayarak kanalınızı oluşturun.

Telefon dan YouTube kanalı nasıl açılır?

Google Gmail hesabınız olması gerekir. Eğer Gmail hesabınız yoksa hemen bir hesap edinin. Daha sonra YouTube’dan oturum açın. Sol üst köşede bulunan seçeneklerden ‘Kanal oluştur’ bölümüne tıklayın. Buradan Marka Hesap adınızı girin. Daha sonra YouTube kanalınızı oluşturursunuz.

Youtube kanalı para kazandırır mı?

YouTube’dan AdSense ile para kazanma potansiyeli kanaldan kanala değişiyor, ancak içerik üreticilerinin 1000 izleyici tıklamasından aşağı yukarı 3$ ile 10$ arası para kazandığı tahmin ediliyor. Bu da, günde 10.000 izlenme sağlayabilen bir içerik üreticisinin 300$ ve üzeri kazanabileceği anlamına geliyor.

Youtube kanalı açmak için kaç yaşında olmak gerekir?

18 yaşını doldurmadıysanız videolarınızdan para kazanabilmenizin tek yolu Google hesabını onaylı bir AdSense hesabına (18 yaşını doldurmuş bir ebeveyninizin veya velinizin hesabı) bağlamaktır.

1 milyon abonesi olan Youtuberlar ne kadar kazanıyor?

Business Insider, 1 milyon izlenmeye sahip videolara sahip YouTuber’larla konuştu. Aylık kazanç, içerik türüne ve izleyici kitlesine bağlı olarak yaklaşık üç bin 400 ile 40 bin dolar arasında değişti

Ne hakkında youtube kanalı açabilirim?

Youtube’de daha fazla izlenme ve dolayısıyla daha fazla para kazanma fırsatı sağlayan birçok kanal ve video içerik fikri bulunmaktadır. … Para Kazandıran 104 Youtube Kanal ve Video İçerik Fikirleri BEN KİMİM? EFSANELER. … 3. İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ … EVCİL HAYVANLAR. … DEVLET LİDERLERİ … 6. ZENGİNLER. … 7. GİZEMLER. … 8. ANTİK KEŞİFLER.

YouTube video izlenmeye ne kadar para veriyor?

YouTube’dan AdSense ile para kazanma potansiyeli kanaldan kanala değişir, ancak içerik oluşturucuların 1.000 izleyici tıklaması başına yaklaşık 3 ila 10 ABD Doları kazanacağı tahmin edilmektedir. Bu, günde 10.000 görüntülemeye sahip bir içerik oluşturucunun 300 ABD Doları veya daha fazla kazanabileceği anlamına gelir.

YouTube kanalınızı optimize etmek için herhangi bir ipucunuz var mı?

Bu gönderiyi derecelendir
[Total: 1 Average: 5]

14 Yorum

 1. Youtube Kanalı Açmak İçin Gerekenler ile ilgili bize soracak soru bırakmadan herşeyi madde madde anlatmışsınız. emeğinize sağlık. tşk.

 2. Youtube da kanal açabilmek için her detayı açık anlatmışsınız. Ve de ilgi çekici içerikler dahil bir çok ip ucu vermişsiniz. Faydalı bir yazı olmuş.

 3. Çok güzel kaliteli bir yazı olmuş çok beğendim YouTube kanalı açmak için çok yardımcı oldu teşekkür ederim

 4. Youtube Kanalı açmak okadar da zor değil mis.Gayet açıklayıcı yazdınız Sayenizde öğrendim

 5. Gerçekten bu işlere başlayacak arkadaşlar için bulunmaz bir nimet makalede ki bilgiler. Bende araştırıyorum. YouTube işine girmek istiyorum. Buradaki makaleyi okuduktan sonra kafamdaki soru işaretleri kalktı. Teşekkğrler

 6. Youtube Kanalı Açmak İçin araştırma yapıyordum sitenize denk geldim çok işime yaradı emeğinize sağlık

 7. Tam da kendime yemek kanalı açmak istiyordum ,sayfanızda adım adım ne yapmamız gerekiyor hepsi var detaylı anlatımınız için çok teşekkür ederim.

 8. YouTube kanalında açmak için gerekli bütün bilgileri aldım. Makale anlaşır ve net bur şekilde anlatmış, tessekurler

 9. oldukça bilgilendirici bir yazı, anlatım kısa ve öz emeğinize sağlık çok teşekkür ederim ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu