YouTube AdSense

YouTube SEO: YouTube videolarınızı Google Arama için nasıl optimize edebilirsiniz?

YouTube SEO, YouTube Kanal Optimizasyonu,Kaliteli trafiği YouTube videolarınıza yönlendirmenin en etkili yollarından biri, Google aramalarında iyi bir sıralama elde etmektir.

YouTube aramasında yüksek bir sıralama, size dahili olarak YouTube’dan ziyaretçi getirecektir. Ancak, bir Google sıralaması, YouTube dışındaki kitleleri bile hedefleyen kapsamlı bir çözüm sunar.

Yüksek bir Google sıralamasıyla, videonuz Google’daki Tümü ve Video sekmelerinde kolayca görünebilir ve alakalı kitleleri doğrudan kanalınıza yönlendirebilir.

YouTube SEO

Ayrıca, bir işletme kanalı veya etkileyici bir kanal olsun, YouTube videolarınızın üst düzey Google araması, daha fazla olası satış ve trafiği artırdığı için özgünlüğünüzü artırır.

Bununla birlikte, YouTube videolarını Google’da optimize etmek herkes için o kadar kolay değil. Bu nedenle, kanalınıza daha fazla trafik çekmek amacıyla YouTube videolarınızı Google arama için nasıl optimize edeceğinize dair kusursuz bir kılavuz paylaştık . Ayrıca YouTube Kanalınızı Büyütmenin 22 Güçlü Yolu makalemizede göz atabilirsiniz.

Google’da YouTube Videoları Nasıl Sıralanır?

Anahtar kelime araştırması – Trafik potansiyeli olan konuları bulma

Bir YouTube videosu oluştururken doğru anahtar kelimeyi ve konuyu bulmak bir numaralı önceliğiniz olmalıdır .

Farklı içerik oluşturucular ortaya çıkmaya başladıkça, her içerik oluşturucu içeriğini optimize etmeye çalışırken anahtar kelimeler daha da rekabetçi hale geliyor. Bu nedenle, öne çıkmanın en iyi yolu içeriğinizi çeşitlendirmektir.

Genel olarak, rekabet etmeye hazır değilseniz, anahtar kelime aramanızı yapın ve size daha fazla hacim kazandırmak için daha az rekabetçi anahtar kelimelere gidin.

Anahtar kelime arama sürecini karmaşıklaştırmanıza gerek yok. Google Anahtar Kelime Planlayıcı gibi araçları kullanan basit aramalar yapacaktır.

Bununla birlikte, seçtiğiniz anahtar kelimeler ve konular konusunda objektif kalmalısınız. Kaliteli trafik ve olası satış yaratma oluşturmak istiyorsanız, yalnızca görünümleri hedeflemelisiniz. Örneğin, konunuz fritözlerle ilgiliyse videolarınız ve anahtar kelimeleriniz alakalı olmalıdır.

YouTube SEO

1940’lardan set üstü ocaklarla ilgili bir video yapmak, meraklı ziyaretçilerden size çok fazla görüş kazandıracak olsa da, istediğiniz içerik ve anahtar kelime için fazla bir şey yapmayacaktır.

Ancak bu tek başına doğru yolda olduğunuz anlamına gelmez. Çoğu insan en iyi fritöz videolarını araştırırken, siz farklı Airfryer markaları hakkında videolar oluşturabilirsiniz.

Buradaki çözüm, tariflerin yönüne göre gitmek, ancak video sırasında fritöz marka karşılaştırmasını nasıl dahil edeceğinizi bulmak olacaktır. Örneğin, iki farklı marka hava fritözünde bir fritöz tarifi denemekle ilgili içerikler oluşturabilirsiniz.

YouTube SEO,Sonuçta, sadece SEO ilkesini takip etmekle kalmıyor . Genel kullanıcı deneyimini düşünmelisiniz. Google, kullanıcılara istediklerini sunmayı amaçlamaktadır. Bu nedenle, yarattığınız her şey bu amaca yönelik olmalıdır. Doğru anahtar kelimeyi ve konuyu seçerken göz önünde bulundurulması gereken üç faktör şunlardır;

  • Birçok kişinin Google’da aradığı bir konuya gidin.
  • Videoya uygun bir konu seçin (arayanlar, fotoğraflar veya makaleler okumak yerine bu tür konuları videoda görmek istemelidir)

Bunu yapmak için, YouTube’da en çok görüntülenen veya aranan konulara bakmak için Ahrefs content explorer gibi veritabanlarında arama yapabilirsiniz .

Örneğin, fritöz kelimesini yazabilirsiniz ve bu cihazla ilgili olarak YouTube’da en çok araştırılanlara göre sonuçlar alırsınız. Sonunda tarifler, nasıl kullanılır videoları ve hatta birini nasıl seçeceğinizle karşılaşabilirsiniz.

Modeli anladıktan sonra, videolarınızı bu konular ve anahtar kelimeler etrafında oluşturmaya odaklanın.

Zaman damgaları

Videolarınıza zaman damgaları eklemek, onlara izleyiciler için daha fazla değer ve çok yönlülük sağlar.

Ancak bu, videolarınız için tüm zaman damgalarının yapacağı bir şey değildir.

YouTube SEO,Ayrıca, Google’daki videolarınızdaki önemli anları öne çıkarmaya yardımcı olurlar. Bu nedenle, doğru anahtar kelimelere sahipseniz, videonuzun Google aramalarında üst sıralarda yer almasını sağlamanın kolay bir yolunu sunarlar.

Önemli veya değerli anları vurgulamak için uzun videolar, nasıl yapılır videoları veya çok adımlı videolar zaman damgalı olabilir. Böylece, videonuz Google’da sıralanırken, izleyiciler video içinde bu önemli anların bağlantılarını kolayca bulabilir ve aradıklarını kolayca bulmalarına yardımcı olur.

YouTube SEO,Bu nedenle, YouTube videolarınız zaman damgalıysa, Google arama bu damgalı kliplerin görünmesini otomatik olarak etkinleştirir.

Zaman damgalarını manuel olarak eklemeyi seçebilirsiniz. Ancak, Google’ın önemli anları yakalamasına izin vermek için, önemli anları vurgulayan uygun bir video açıklaması da eklemelisiniz.

Zaman damgalı kliplerin Google aramalarında görünmesini sağlamak için videonuzda yapmanız gereken bazı önemli şeyler şunlardır;

  • Videodaki önemli anları vurgulayarak ilgili açıklama yerine videonun ayrıntılı bir açıklamasını ekleyin.
  • Her önemli anın etiketini açık bir şekilde belirtin (ayrıntılar ve gerçek zamanla birlikte).
  • Etiketin anlamlı, kısa ve net olduğundan emin olun (en fazla 40 karakter).
  • Zaman damgalarını uygun bir sırayla listeleyin, örneğin: 1. nokta 00:23:05, 2. nokta 00.34:12, 3. nokta 00:56:14. Ama çok fazla eklemeyin.
  • Etiketleri ve zaman damgalarını tanımlarken, bunların hizalandığından emin olun.

İlgili Küçük Resimleri Yükleme

Küçük resimler, YouTube videonuzun başarısında önemli bir rol oynar.

YouTube’daki küçük resimler, aramalarda YouTube video başlığınızın ve açıklamanızın yanında görünen küçültülmüş boyutlu resimlerdir.

YouTube SEO,Bir video oluştururken, sırf video olsun diye küçük resim eklemeyin. Bunun nedeni, izleyicinin videonuzun aradıkları şeye yardımcı olup olmayacağına karar vermesine yardımcı olmasıdır.

Bu nedenle, arama sıralamanızı iyileştirmek için, başlığa bağlı kalırken izleyicinin dikkatini kolayca çeken bir küçük resim oluşturun.

YouTube SEO,Başlığı Optimize Etme

Google aramalarında YouTube video sıralamanızı iyileştirmek için başlığınız da ilgi çekici olmalıdır.

Başlığınızda anahtar kelimeler kullandığınızda, yalnızca YouTube aramasında değil, Google gibi popüler arama motorlarında da görünürlüğünü artırırsınız.

Bir anahtar kelime ekleyerek ve 55 karakterlik bir başlık oluşturarak başlayın.

Optimize Etme

Ancak, anahtar kelimeler tek başına dinamik bir başlık oluşturmaz. Aynı niş ve anahtar kelimenin yaratıcıları arasında sizi öne çıkaracak göz alıcı bir şey yaratmak istiyorsunuz.

Başlığı videonun ne hakkında olduğuyla net bir şekilde ilişkilendirerek başlayın ve ardından kullanılacak dinamik hikaye anlatımı kelimeleri düşünün.

YouTube SEO,YouTube Video Açıklamasını Optimize Edin

YouTube SEO,Video açıklaması, görüntüleyenlerinizin ne hakkında olduğunu bilmesini sağladığı için videonuzun önemli bir parçasıdır.

YouTube videolarınız için bir video açıklaması eklemenin yanı sıra, onu aramalar için optimize etmek istersiniz. Bunun nedeni, videonuzun aramalarda nerede ve ne zaman görüneceğini belirlemede hem video başlığının hem de açıklamasının rol oynamasıdır.

YouTube Video Açıklamasını Optimize Edin

Google arama yapanlarda, video açıklamanız bir snippet sonucu olarak görünecek ve aynı zamanda görüntüleme şansınızı artıracaktır.

Video açıklamanızı optimize etmek için ilgili anahtar kelimeyi ekleyin, karakterleri yaklaşık 160 ile sınırlayın ve açıklamanızı göz alıcı ve ilgi çekici bir şekilde düzenleyin.

Bir pazarlama videosu oluşturuyorsanız, açıklamaya devam etmeden önce sitenize bir bağlantı eklemeye özen göstermelisiniz. Bu, videonuzun içeriği hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen izleyicilerin doğrudan sitenize gitmesini sağlar.

YouTube SEO, Altyazılarınız üzerinde çalışın

Altyazılar eklemek , videolarınızı daha ilgi çekici hale getirirken Google sıralamalarındaki başarı oranlarını artırır.

Alt yazılar ile alt yazılar arasında bir fark olduğunu unutmayın.

videolara Altyazılar eklemek

Altyazılar, izleyicilerinizin video dilini anlamasını kolaylaştırırken altyazılar, videonuzun sesini duyamayan izleyiciler için kolaylaştırır.

Ancak hem altyazılar hem de altyazılar, zaman damgalarıyla eşleşen bir döküm ile birlikte gelir. Bir blog gibi, videolarınıza altyazı eklemek, arama yapanların onu Google aramalarında bulmasına olanak tanır.

YouTube kanalı için SEO yapabilir miyiz?

YouTube SEO, arama sonuçlarındaki yerleşimi iyileştirmek için kanalları ve videoları optimize etmeye yönelik bir stratejidir . YouTube, internetteki en büyük video platformudur ve aynı zamanda en büyük arama motorlarından biri olarak kabul edilir. Bu nedenle, içeriğinizi platform için nasıl optimize edeceğinizi bilmek önemlidir.

YouTube SEO'su kolay mı?

Sizinle paylaştığım YouTube SEO ipuçlarını kullanarak çok sayıda görüntüleme elde etmek şaşırtıcı derecede kolay . Harika videolar çekmeye başlamak için çok büyük bir bütçeye ihtiyacınız yok. Sadece cebinizdeki telefonu ve ücretsiz bir video düzenleyiciyi kullanarak viral bir video üretebilirsiniz. En iyi kanallar öne çıkar çünkü sunacakları benzersiz bir şeyleri vardır.

Daha uzun YouTube videoları daha üst sıralarda mı yer alıyor?

Verilerimiz, daha uzun videoların kısa videoları önemli ölçüde geride bırakma eğiliminde olduğunu gösteriyor . Aslında, YouTube’un ilk sayfasındaki bir videonun ortalama uzunluğu 14 dakika 50 saniyedir.

YouTube aramalarında nasıl üst sıralarda yer alırsınız?

Videolarınızın sıralanmasını istiyorsanız, insanları izlemeye devam etmeniz gerekir . İnsanların izlediği video miktarı, Kitleyi Elde Tutma olarak bilinir. Başka bir deyişle: Videonuz insanları YouTube’da tutuyorsa, YouTube videonuzu arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alacaktır.

YouTube SEO nedir?

YouTube SEO stratejisi nedir? Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), web içeriğini arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) üst sıralarda yer alacak şekilde tasarlamanın sürekli değişen uygulamasıdır . Arama genellikle içeriğinizin bekçisidir, bu nedenle içeriğinizi arama için optimize etmek, trafik çekmek ve takipçi sayısını artırmak için gereklidir.

YouTube'da haftada kaç kez paylaşım yapmalısınız?

Son raporlar, haftada birden fazla paylaşım yapan YouTube kanallarının çok daha iyi performans gösterdiğini ve daha fazla önerilen görüntüleme aldığını gösteriyor. Mümkünse , özellikle yeni başlıyorsanız ve bir kitle oluşturmaya çalışıyorsanız, YouTube’da haftada üç veya daha fazla kez video yayınlayın.
YouTube SEO puanı nedir?

YouTube SEO yayınladığınız videoların arama sonuçlarında ve önerilen videolarda çıkmasını sağlayan derecelendirme kriteridir.

SEO izlenme nedir?

Youtube SEO, Youtube videolarınızın daha üst sıralarda yer alması ve arama sonuçlarında çok daha fazla kullanıcıya ulaşılması için yapılan optimizasyon işlemlerinin tamamına denilmektedir.

Bu gönderiyi derecelendir
[Total: 1 Average: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu